Anasayfa Genel Yüzüklerin Efendisi’nin Sovyetler’de çekilmiş bilinmeyen versiyonu ortaya çıktı

Yüzüklerin Efendisi’nin Sovyetler’de çekilmiş bilinmeyen versiyonu ortaya çıktı

Yazar Art Kolektif

J. R. R. Tolkien’in 1954’de yazdığı, 2001-2003 arasında, ABD yapımı olarak filme çekilen epik fantezi roman Yüzüklerin Efendisi’nin (The Lord of the Rings) Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dağılmadan önce, 1991’de televizyon dizisi olarak çekildiği ortaya çıktı.

Son yıllarda bu iddia Rusya’da sık sık gündeme geliyordu. Ancak bir yerel kanalda tek sefer gösterilen ve ortadan kaybolan bir film olduğu ”şehir efsanesi” olarak konuşuluyordu. Ancak ortada filmin ne orijinali de kopyası vardı. Nihayet tüm dünya sinemaseverleri için müjdeli haber geldi: “Sovyet yapımı ‘Yüzüklerin Efendisi’ uyarlaması ‘Hranetli’ (Muhafızlar) adlı üç bölümlük TV film serisi bulundu, Youtube’a yüklendi.

TESADÜFEN BULUNDU

30 yıldır, var olan tek kopyasının da kaybolduğu sanılan Yüzüklerin Efendisi’nin Sovyet film uyarlaması “tesadüfen” St. Petersburg’daki yerel TV kanalı (5. Kanal) arşivinde bulundu. “Muhafızlar” adlı dizi filmin, 1991’de adı Leningrad olan St. Petersburg’da sahnelendiği ortaya çıktı. Neredeyse SSCB’nin çöküşünün arifesinde çekilen dizinde başrollerde Viktor Kostenetski ve Georgyi Ştil gibi devrin yıldızları oynamıştı.

BİR KEZ GÖSTERİLMİŞ

Dizi, televizyonda sadece bir kez gösterildi, o günün şartlarında ilgi görmedi, SSCB yıkılırken kaydın izleri kayboldu. Yayın hakkına sahip olanlar da bilinmeyen bir nedenle bu konuyu açmak istemedi. Ancak sonunda sır perdesi kalktı. St.Petersburg Tolkien Derneği üyelerinin sosyal medyada örgütlenip konuyu gündeme taşıması ve St. Petersburg’daki ünlü Hermitaj Müzesi’nin “sanat eseri olarak arşivine katma” amaçlı çabalarıyla filmin gün yüzüne çıktığı belirtiliyor. Peter Jakcson’un yönettiği film ”Yüzük Kardeşliği”, ”İki Kule” ve ”Kralın Dönüşü” üçlemesiyle sinemaseverlerin beğenisini toplamıştı. (BirGün)

Diziyi buradan izleyebilirsiniz;

Benzer yazılar

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. KABUL