Anasayfa MÜZİK Yalnız olmak eski, tanıdık ve güzel bir his

Yalnız olmak eski, tanıdık ve güzel bir his

Yazar Harun Karaburç

Sapan grubunun başarılı davulcusu Hikmet Altınyıldız, nam-ı diğer Hiko Hikmetov ilk şarkısı “Yollar”ı yayınladı. Sapan’ın müzikal yolculuğu sona erince kariyerine yalnız devam eden Altınyıldız, “Bu yolda yalnız yürümek eski, tanıdık ve güzel bir his” diyor.

HARUN KARABURÇ – [email protected]

Müzik kariyerine 2006 yılında çeşitli gruplarda davul çalarak başlayan Hikmet Altınyıldız, nam-ı diğer Hiko Hikmetov ilk şarkısı “Yollar”ı yayınladı. Başarılı müzisyeni 2010 yılından 2017’ye kadar Sapan grubunda dinledik. Grubu Sapan ile birlikte üç EP, iki single ve bir albüm kaydeden Altınyıldız, Sapan’ın müzikal yolcuğuna son vermesinin ardından solo kariyerine ağırlık vermeye başlamıştı. Müzikal kariyerine yalnız devam etmesini “Aslında müziğe başladığım ilk andan beridir var olan bir hissiyattı. Sapan’ın müzikal hikayesi son bulunca bu durum biraz yavaş ilerlese de nihayete ermiş oldu. Eski, tanıdık ve güzel bir his diyebilirim bu duruma” şeklinde açıklayan Altınyıldız, Yollar’dan sonra fırsat buldukça diğer şarkılarını da yayınlayacağını söylüyor.

Yedi yıl Sapan grubunda çaldıktan sonra müzikal kariyerinize bireysel devam etme kararı nasıl gelişti? Bu yolda yalnız yürümek nasıl bir his?

Aslında müziğe başladığım ilk andan beridir var olan bir hissiyattı. Yeni görünse de eski  bir hissiyattı benim için. Bunu da ara sıra etrafımdaki arkadaşlarımla paylaşıyordum. Onlardan da uzun süredir destek içeren, cesaretlendiren sözler duyuyordum. Sapan’ın müzikal hikayesi son bulunca bu durum biraz yavaş ilerlese de nihayete ermiş oldu. Eski, tanıdık ve güzel bir his diyebilirim bu duruma.

İlk şarkınız Yollar’ı tamamen kendi imkanlarınızla kaydedip dinleyicilerinizle buluşturdunuz. Bağımsız bir müzisyen olmak müzik kariyerinize nasıl yansıyor? Şarkılarınızı, müziğinizi ne yönde etkiliyor?

Günümüz koşullarında bir şarkıyı kaydedip paylaşabilmek daha kolay hale geldi. Kendini  ne kadar ifade edip duyurabildiğin ise çeşitli koşullara bağlıydı hep. Eski koşullara nazaran –hatta yakın geçmiş zaman 10 senelik bir süreç diyebiliriz- kolay görünse de yine kendi içinde zorlukları barındırıyor. Müziği ve sözleri bunlar dışında düşündüğüm için yaptığım ürettiğim şarkıların üstünde pek bir etkisi bulunmuyor.

FIRSAT BULDUKÇA ŞARKILARIMI PAYLAŞACAĞIM

“Yollar” adlı ilk single ile birlikte kendinize nasıl bir yol çizdiniz? Yayınlanmayı bekleyen başka çalışmalarınız var mı?

Dürüst olmak gerekirse pek bir yol çizdiğimi söyleyemem. Uzun zamandır telefonumda ve bilgisayarımda olan melodileri hatta şarkı haline dönüşmemiş şeyleri toparlayıp paylaşmaktı amacım. Yani bir plan söz konusuysa bu olabilir. Amaç bir noktada yaptıklarımı paylaşmak gelecek tepkilere göre ilerlemekti. Aslına bakarsanız pek bir beklenti içinde de değilim. Bu şarkının dışında bitmek üzere olan bir şarkı daha mevcut. Sonrasında o gelecek muhtemelen. Hazırlayıp bitirmediğim iki üç şarkı daha var. Fırsat buldukça paylaşmayı düşünüyorum.

Müzik piyasasının içinden geçtiği şu olumsuz süreci siz nasıl deneyimliyorsunuz ve neler öngörüyorsunuz orta ve uzun vadede?

Şöyle bakmak daha doğru olur diye düşünüyorum. Durumu pandemi ile sınırlandırmaktansa yurt içinde çıkagelen herhangi bir olayda maalesef ilk yarayı alanlar hep biz müzisyenler ve bu sektörden geçimini sağlayan insanlar oluyor. Bunların dışında müzisyenlik, Türkiye’de halen bir meslek olarak görülmediği için ve biz müzisyenler kendi içimizde kolektif bir bütün oluşturamadığımız için bu durum bizleri yaralamaya devam edecek gibi görünüyor. Orta ve uzun vadede her ne kadar karanlık gibi görünse de daha iyi günleri göreceğimizi düşünüyor, umut ediyorum.

Yollar’ı aşağıdaki linklerden dinleyebilirsiniz:

Spotify: http://spoti.fi/2IESVFy
Youtube: https://youtu.be/UqNzmpS944A
Apple Music: http://apple.co/3gyCdnC
Deezer: http://bit.ly/3m7unCw

Benzer yazılar

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. KABUL