Anasayfa GÜNCEL SANAT Van Gogh’un sergilenmemiş eseri ilk kez açık artırmada

Van Gogh’un sergilenmemiş eseri ilk kez açık artırmada

Yazar Art Kolektif

Vincent van Gogh’un Paris’te yaşadığı dönem yaptığı ‘Scène de rue à Montmartre’ tablosu, Sotheby’s Müzayede Evi tarafından açık artırmaya çıkarılıyor.

Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un nadir eserlerinden biri 134 yıl sonra ilk kez görücüye çıkıyor. Ünlü ressam, kardeşi Theo ile birlikte Fransa’nın başkenti Paris’te yaşadığı dönemde ‘Scène de rue à Montmartre’ adlı tabloyu yapmıştı.

8 MİLYON EURO’YA SATILMASI BEKLENİYOR

1887 yılında yapılan tablo, 1920 yılında Fransız bir koleksiyoner tarafından satın alındı. Moulin de la Galette serisine ait tablo, o dönemden bu yana aynı ailede kalırken, hiçbir zaman görücüye çıkmadı. Bu yıl mart ayında Sotheby’s Müzayede Evi’nde açık artırmaya çıkarılacak olan eser, öncesinde Londra, Amsterdam ve Paris’te sergilenecek. Tablonun 5 ile 8 milyon euro (43 milyon TL – 70 milyon TL) arası bir değerle alıcı bulması bekleniyor.

Sotheby’s Fransa’dan Aurélie Vandevoorde, “Van Gogh’un Montmartre dönemine ait çok az sayıda tablo kişisel koleksiyonlarda kalmıştır. Tabloların büyük çoğunluğu, dünya genelinde prestijli müzelerde sergileniyor. Böyle ikonik bir seriye ait bu kalibredeki bir eserin satışa çıkması, büyük heyecan yaratıyor” dedi.

Benzer yazılar

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. KABUL