Anasayfa HABERLER Şair Ahmed Arif’in evinin yıkıldığı ortaya çıktı

Şair Ahmed Arif’in evinin yıkıldığı ortaya çıktı

Yazar Art Kolektif

Hasretinden Prangalar Eskittim, Karanfil Sokağı, Otuzüç Kurşun, Uy Havar, Leylim Leylim isimli şiirleriyle tanınan şair Ahmed Arif’in Diyarbakır’daki evinin yıkıldığı ortaya çıktı.

Hayattayken yayımlanan tek şiir kitabı ‘’Hasretinden Prangalar Eskittim’’ ile şiirde büyük etki yaratan şair Ahmed Arif’in hayatı belgesel film oldu. Gazeteci Dilek Gül’ün yönettiği belgesel filmde, Ahmed Arif’in oğlu Filinta Önal dahil şairin hayatında özel yer edinmiş isimler ve edebiyatı üzerine araştırma yapanların anlatımları yer alıyor.

Ahmed Arif Ustaya Hürmeten - Şeyhmus Diken - biamag
Ahmed Arif 3 Haziran 1991’de hayata gözlerini yummuştu.

BİR KISMI AYAKTA

‘’Ahmed Arif’in Hasreti’’ isimli filmde yıkılan Sur’un içinde kalan Ahmed Arif’in doğduğu evin son hali de görüntülendi. Etrafı tamamen yıkılan Fatih Paşa Mahallesi, Yağcı Sokak, 7 numaralı adresindeki Ahmed Arif’in evinin bir kısmı yıkılmışken, bir kısmı hala ayakta. Evin bu görüntüsü ise edebiyatseverlerin içini acıttı.

Aynı zamanda filmde Ahmed Arif’in hayatının geçtiği kentler, okuduğu okullar ve gözaltında işkence gördüğü yerlerin çekimleri de var.  Ahmed Arif’in Hasreti belgesel filminin ilk gösterimi şairin 30. ölüm yıldönümünde 2 Haziran’da Diyarbakır Forum Sineması’nda yapılacak. (Duvar)

Benzer yazılar

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. KABUL