Anasayfa EDEBİYAT Sabahattin Ali’nin yaşadığı ev ‘Anı Evi’ olarak ziyarete açıldı

Sabahattin Ali’nin yaşadığı ev ‘Anı Evi’ olarak ziyarete açıldı

Yazar Seray Şahinler

 Sabahattin Ali’nin Edremit ilçesinde çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği ev, Edremit Belediyesi tarafından tadilattan geçirilerek, ‘Anı Evi’ haline getirildi. Sabahattin Ali Anı Evi, düzenlenen törenle ziyarete açıldı.

Anı Evi içerisinde, Filiz Ali tarafından bağışlanan Sabahattin Ali’nin son giydiği kıyafetler, kullandığı aksesuar ve el yazısıyla kaleme aldığı şiirler de bulunuyor.

BABAMIN TEKRAR DOĞDUĞU GÜN

Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali, “Sabahattin Ali adını Edremit’te de yaşatmak için ortaya konulan bu müthiş çaba beni çok duygulandırdı. Başından itibaren zaten heyecanla bu anı bekliyordum. Aslında Nisan’ın 2’si babamın kaybolduğu gündür. Ama bence bugün babamın tekrar doğduğu gündür” şeklinde konuştu. 

Sabahattin Ali'nin Edremit'teki Anı Evi ziyarete açılıyor

Açılış töreninde konuşan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Yıl 1918, bundan 103 yıl önce, Sabahattin Ali, ailesiyle bu sokağa taşındı. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları burada geçti, bu evde yaşadı. Bu sokaklarda koşardı, bu dağlarda gezerdi. Çalışkan bir çocuktu. O çocuk, 41 yıllık hayatına çok şey sığdırdı. İlk öykülerini, ilk şiirlerini bu topraklarda, Edremit’te yazdı. Nice öykülerini bu topraklarda yazdı. Kaz Dağları’nda başlattığı edebi yolculuğu, Kürk Mantolu Madonna ile Almanya’ya kadar uzandı. Bugün onun öldüğü gün değil, yaşadığı gün olarak tarihe geçecek. Edremit’in Sabahattin Ali’si ölmedi, eserleriyle yaşamaktadır. Bugün müze kıymetliyse, bunda bir kişinin çok büyük katkısı vardır. O kişi, Sabahattin Ali’nin göz bebeği, teşrifleriyle bizi onurlandıran biricik kızı Filiz Ali’dir. Senelerdir saklanan hatırlar bana verildiğinde inanın, ellerim titredi” dedi.

Benzer yazılar

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. KABUL