Anasayfa MÜZİK Portakal çiçeklerinin kokusu, kuşların cıvıltısı ve Dvořák’ın serenadları

Portakal çiçeklerinin kokusu, kuşların cıvıltısı ve Dvořák’ın serenadları

Yazar Harun Karaburç

Stanislav Kochanovsky yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın (BİFO) verdiği “Dvořák’a Armağan” konseri, ılık bahar aylarının tazeliğini ruhumuzda yaşatıyor.

Harun Karaburç – [email protected]

Borusan Sanat, dijital platformlar üzerinden yayınladığı konserlerle ruh dünyamızı müzikle doldurmaya devam ediyor. İyi ki! Özellikle geride bıraktığımız Pazar günü borusansanat.tv’de yayınlanan Stanislav Kochanovsky yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın (BİFO) verdiği “Dvořák’a Armağan” konserinin etkisinden çıkamıyorum. Sanırım bunda konseri tam da çalınan eserlerin ruhuna uygun bir ortamda, bahçede izlememin etkisi vardı. Portakal çiçeklerinin kokusu, yakınımda ötüşen kuşların cıvıltısı ve Dvořák’ın insana ılık bahar aylarının tazeliğini ruhunda yaşatan besteleri… Hepsi birbirini kusursuz bir biçimde tamamlıyordu. Dinlerken aklımdan “acaba bu konseri kapalı bir salonda dinlesem bu kadar etkilenir miydim” sorusu da geçmedi değil.

Stanislav Kochanovsky yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın (BİFO) verdiği “Dvořák’a Armağan” konserini 9 Mayıs’a kadar borusansanat.tv‘de izleyebilirsiniz.

Bahar aylarının atmosferini yansıtıyor

Geç romantik dönem klasik batı müziği bestecisi, keman ve org virtüözü Antonín Dvořák’ın (1841–1904) serenad türünde verdiği iki eseri bulunuyor. Birisi Yaylı Çalgılar için Serenad, Mi Majör, Op. 22, diğeri ise Üflemeli Çalgılar için Serenad, Re minör, Op. 44. İkisi de çok seviliyor. Konserin birinci bölümünde yaylı çalgılar serenadı seslendirildi. Dvořák’ın üretkenliğinin üst düzeyde olduğu 1875 yılında bestelenen yaylı çalgılar serenadı; Moderato, Tempo di Valse, Scherzo: Vivace, Larghetto, Finale: Allegro vivace olmak üzere beş bölümden oluşuyor. 10 Aralık 1876 tarihinde Prag’da ilk kez seslendirilen serenad, Dvořák’ın hayatındaki olumlu gelişmelerin pozitif hissini ve yazıldığı bahar aylarının atmosferini çok güzel yansıtıyor.

Konserin ikinci bölümünde seslendirilen; obua, klarnet, fagot, kontrfagot, üç korno, viyolonsel ve kontrbasın yer aldığı üflemeli çalgılar serenadı ise Moderato, quasi marcia, Minuetto: Tempo di minuetto, Andante con moto, Finale: Allegro molto olmak üzere dört bölümden oluşuyor. 1878 yılında yazılan ve ilk olarak da 1878 Kasım’ında seslendirilen serenadı Dvořák, müzik eleştirmeni ve besteci Louis Ehlert’a adamış. Bu serenadın başında ve sonunda marşı anımsatan kesitler dikkat çekiyor.

Benzer yazılar

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. KABUL