Anasayfa HABERLER Osman Hamdi Bey’in ‘İlahiyatçı’ tablosunda isim krizi

Osman Hamdi Bey’in ‘İlahiyatçı’ tablosunda isim krizi

Yazar Art Kolektif

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Portalı hesabında, Osman Hamdi Bey’in ‘İlahiyatçı’ tablosunun ismini eleştirdi. İsim olarak ‘Kuran Tilaveti’ ya da ‘Kuran Okuyan Hoca’ önerildi.

Hürriyet’ten Umut Erdem’in haberine göre; Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Portalı, web sayfası ve sosyal medya hesaplarında Osman Hamdi Bey’e özel bir yer ayrıldı ve sanatının yaşamıyla tablolarına yer verildi.

Portalın, Instagram hesabından ise 1907 yapımı, tuval üzerine yağlı boya olan, 90 x 113 santimetre ebatındaki İlahiyatçı tablosuna özel olarak değinildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarından, Edhem Eldem tarafından hazırlanan ‘Osman Hamdi Bey Sözlüğü’ kaynak gösterilerek aktarılan bilgide, ‘İlahiyatçı’ tablosu ile ilgili şunlar kaydedildi:

FAZLA TERCÜME KOKUYOR DENİLDİ

“Osman Hamdi’nin İlahiyatçı ismini taşıyan iki tuvali bulunmaktadır. Bunların ilki 1902 tarihli o sene Paris Salonunda 793 numarası altında sergilenmiş olup, bugün Viyana’daki Belvedere Müzesi’nde bulunandır. İkincisi ise 1907 tarihinde yapılmış ve 1909’da Londra’da sergilenmiştir. Her iki tabloya verilen isim, sergilendiklerinde kullanılan isimle tam uyumluysa da, aslında Türkçe açısından biraz fazlaca tercüme ‘kokmaktadır’. İlahiyatçı kelimesi Paris’te ve Londra’da kullanılmış olan theologien’e tam olarak tekabül ediyorsa da, aslında tabloda yer alan kişiyi Türkçe tarif edecek tabir herhalde başka olmalıydı: Hoca veya Servet’i Fünun’un 1910’da yaptığı gibi Rahle-i Tilavet ya da tablonun biraz farklı ve bitmemiş üçüncü versiyonunda olduğu gibi kişiden çok onun yaptığını tanımlayan Kuran Tilaveti ya da Kuran Okuyan Hoca.”

Benzer yazılar

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. KABUL