Anasayfa EDEBİYAT Orhan Pamuk’tan açıklama geldi: “Atatürk’e hakaret etmedim”

Orhan Pamuk’tan açıklama geldi: “Atatürk’e hakaret etmedim”

Yazar Art Kolektif

“Veba Geceleri” romanında “Atatürk’e hakaret ediyor” iddialarına Orhan Pamuk’tan yanıt geldi. Veba Geceleri romanında Kolağası Kamil karakterinin fiziksel özellikleri ve yaptıkları Atatürk’ü işaret ettiği iddiaları birkaç gündür sosyal medya ve bazı köşe yazarlarını gündemindeydi. Hürriyet’ten Ahmet Hakan, dün yayımlanan yazısında, “Küçükken kargaları kovalardı” detayına bile yer vererek Atatürk’le alay ettiğini tartışmasız hale getiren Orhan Pamuk’un niyeti ve amacı nedir? Genelde her şeyi çok hesaplı kitaplı olan Orhan Pamuk, neden Atatürk’e bulaşmayı tercih etti? Hangi hesap kitapla hareket etti?” ifadelerini kullanarak yazarı eleştirmişti. Orhan Pamuk bugün, yayınevi aracılığıyla bir açıklama yaptı ve iddiaları yalanladı.

Yapı Kredi Yayınları’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında yer alan, Orhan Pamuk’un Veba Geceleri romanında Atatürk’ü küçük düşürücü ifadelere dair iddia ve yorumların gerçeği yansıtmadığını kamuoyu ile paylaşmak isteriz. 

Yayınevimiz tarafından yayımlanan Orhan Pamuk’un Veba Geceleri romanında Atatürk’ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığına dair iddialar tamamen asılsızdır.

Veba Geceleri kitabında yer alan Kolağası Kâmil karakteri, romanın geçtiği ‘hayali’ Minger adasının tüm vatandaşları tarafından bir halk kahramanı ve kurtarıcı olarak görülmektedir.

Yazarımız Orhan Pamuk yeni kitabı hakkında bu haber ve yorumlar üzerine “Üzerinde beş yıldır çalıştığım Veba Geceleri‘nde imparatorlukların küllerinden kurulan milli devletlerin kahraman kurucularına ve Atatürk’e hiçbir saygısızlık yoktur. Tam tersi, roman bu özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır. Kitabı okuyanların göreceği gibi Kolağası Kâmil halkın sevdiği, her şeyiyle olumlu bir kahramandır” değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşmak istemiştir. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Benzer yazılar

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. KABUL