Anasayfa EDEBİYAT İlber Ortaylı: “Orhan Pamuk’un Türkçesi bozuk, Elif Şafak Türkçe bilmiyor”

İlber Ortaylı: “Orhan Pamuk’un Türkçesi bozuk, Elif Şafak Türkçe bilmiyor”

Yazar Art Kolektif

Tarih profesörü İlber Ortaylı katıldığı bir panelde Elif Şafak ve Orhan Pamuk’u eleştirdi. Ortaylı, “Orhan Pamuk’un Türkçesi bozuk, Elif Şafak Türkçe bilmiyor” dedi.

MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, üniversitenin panelinde yazar Orhan Pamuk ve Elif Şafak’la ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı. Independet Türkçe’nin aktardığı habere göre; Ortaylı, Orhan Pamuk’la ilgili, “Bizim Nobel alan yazarımızın Türkçesi’ni ben okutamıyorum. Yani ben talebelerime ‘Bu romanı okuyun’ demiyorum. ‘Okumayın’ diyorum. Orhan Pamuk’u tavsiye etmiyorum çünkü olmaz, Türkçesi bozuk” ifadesini kullandı.

ELİF ŞAFAK TÜRK YAZAR SAYILMAZ

Ortaylı sözlerinin devamında da, “Mesela Elif Şafak İngilizce yazıyor, Türkçe bilmiyor. Bu Türk yazarı sayılmaz. Türktür tabi ama Türk yazarı sayılmaz” şeklinde konuştu. Konuşmasının devamında sözü tekrar Orhan Pamuk’a getiren İlber Ortaylı, “Türk yazarı falan değil. Nobel alırsa ‘Aferin’ dersin ama bununla övünmeyin. Türkçe bilmiyor” dedi.

Benzer yazılar

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. KABUL