Anasayfa GÜNCEL SANAT “Fahrelnissa Zeid, Üç Kişilik Oyun” sergisi dijitalde

“Fahrelnissa Zeid, Üç Kişilik Oyun” sergisi dijitalde

Yazar Seray Şahinler

Dirimart’ta açılan Fahrelnissa Zeid, Üç Kişilik oyun sergisi dijitale taşındı.  Zeid’in gençliğinde yapmaya başladığı ve 1975’te Amman’a taşındıktan sonra hayatının son döneminde ağırlık verdiği portrelerinden oluşan seçkiyi dirimart.com üzerinden gezebilirsiniz.

Üç Kişilik Oyun sergisinde yer alan, sanatçının farklı dönemlerini temsil eden bu portreler, izleyiciyi sanatçının yirminci yüzyıla yayılan pratiğini keşfetmeye davet ediyor.

Fahrelnissa’nın 1960–1972 dönemi portreleri iki kategoride incelenebilir: galericilerinin, onların ailelerinin ve arkadaşlarının yüzlerini ve gövdelerini resmeden portreler ve en yakınlarının yüzlerinin çok yakından betimlendiği psikolojik içerikli portreler. Yakın plan portrelerde ten soyut bir yüzeye dönüşür, yüzler umulmadık renklerin üst üste gelmesiyle yeniden yapılanır. İri gözler, düşünceli bakışlar, basitleştirilmiş yüz hatlarıyla birbirini andıran modeller Fahrelnissa’yla da benzerlikler gösterir. Kalın parçalar halinde sürülen boya katmanları ve spatula kullanımıyla açılan yarıklar bu dönem portrelerinin ortak özellikleridir. Fahrelnissa’nın natüralist yaklaşımı bile soyut nitelikler barındırır:

BELGESEL GÖSTERİMİ DE VAR

Sergiye paralel olarak, sanatçının Paris’teki galericisi, yakın dostu Dina Vierny’nin oğlu Olivier Lorquin’in çektiği Fahrelnissa Zeid à Paris 1949- 1975 başlıklı belgeselin tamamı ilk defa izleyiciyle buluşuyor. Belgeselde Fahrelnissa’nın hayatında önemli bir yer teşkil eden André Parinaud, Katia Granoff, Dina Vierny ve kızı Şirin Devrim’in anlatımlarının yanı sıra atölyesinden farklı eserlere yer veriliyor. Sanatçıyı kendi sesinden dinleyip, bir portresinin doğuşuna tanık olan izleyici, atölyesinde görünen kimi portrelerle sergide de karşılaşıyor.

Benzer yazılar

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. KABUL