Anasayfa MÜZİK Demirayak Music’ten küresel ısınmaya dikkat çeken albüm: Freeze

Demirayak Music’ten küresel ısınmaya dikkat çeken albüm: Freeze

Yazar Harun Karaburç

İş yaşamının yanı sıra müzisyen ve koleksiyoner kimliğiyle de tanınan Şükrü Demirayak nam-ı diğer Demirayak Music, üçüncü albümü Freeze’i hem dijital platformlarda hem de fiziki olarak yayınladı.

Şükrü Demirayak, ilk albümü Mesaj’ı yayınladığında yıl 2000’di ve müzikseverler onun adını ilk bu albümle duydu. İş yaşamının yanı sıra profesyonel olarak müzikle ve koleksiyonerlik ile de ilgilenen Demirayak’ı dinleyenler çok da sevdi. Aradan tam on üç yıl geçmişti ki 2013 yılında To Be Or Not To Be albümü geldi. Albümlerini çevreye adayan Demirayak, bu albümde bir de Dünyayı Kurtarma Kılavuzu hediye etmişti dinleyenlerine. Yine uzun bir bekleyişten sonra -bu sefer yedi yıl- Demirayak, Freeze ile çıktı karşımıza. Demirayak’ın pandemi döneminde ürettiği 12 parçadan oluşan albüm, küresel ısınma, doğal kaynakların yok edilmesi gibi çevreyle ilgili sorunları konu ediniyor.

Demirayak Music Freeze Album Cover

DÜNYAMIZI KORUMAK İÇİN DONDURMAK İSTEDİM

Üçüncü albümü “Freeze” hakkında Demirayak şu yorumu yapıyor: “Dünyamızı, yaşadığımız gezegeni özellikle son yıllarda anormal sinyaller vermesine rağmen insanlık olarak hor kullanmaya her gün daha da kirletmeye devam ediyoruz. Biricik dünyamızı küp buz içinde dondurarak albümün adını Freeze koymamın en büyük sebebi büyük bir umut. Belki çok uzun yıllar sonra bizlerden daha ileri bir medeniyet gelir,  küp buz şeklinde dondurularak beklemeye alınan yaşamı eritir ve dünyamıza bizlerden çok daha iyi bakar.”

Albümü buradan dinleyebilirsiniz.

İskender Paydaş’ın Remix’iyle Ice Drop

Şükrü Demirayak Hakkında

Şükrü Demirayak’ın müziğe olan tutkusu 11 yaşında satın aldığı ilk plağı ile başladı. Bu tutku yıllar içinde, pop jazz’dan rock’a, new age’den funk müziğe kadar her dalda, benzersiz bir müzik arşivinin oluşmasına ve müzik üretmesine kadar gitti. 1985 yılından itibaren kendi kurduğu, profesyonel müzik stüdyosunda çalışmalarına hız veren Demirayak, ilk bestesine 1986 yılında imza attı. Demirayak’ın müzisyen kimliğinin yanı sıra bir diğer önemli özelliği de koleksiyonerlik. Arşivinde pop jazz müzikten rock’a, new age’den funk müziğe kadar dünyanın her yerinden 50 binin üzerinde CD, plak ve kaset bulunan Şükrü Demirayak’ın arşivinde Limited Edition altın müzik player, dünyanın ilk CD çaları, dünyanın ilk kayıt edilmiş müzik çaları, Edison’un icadı Phonograph ve Pink Floyd’un Dark Side Of The Moon albümünde kullanılan klavyesi çalışır durumda yer alıyor. 1910 – 1950 yılları arası kullanılan art deco mikrofonlar, tüm dünyadan toplanmış binlerce müzik aleti, Pink Floyd’dan, Deep Purple’a, Michael Jackson’dan Marilyn Monroe’ye, Bill Clinton’dan George Washington’a, Thomas Edison’dan Einstein’a, Jean Michel Jarre’dan Steve Jobs’a, Ferdinand Porsche’den, Henry Ford’a yüzlerce çerçeveli ıslak imza da koleksiyonu arasında. Koleksiyonunun en değerli parçalarından bir diğeri ise Times Dergisi’nin kapağında Atatürk’ün bulunduğu sayının orijinali. 

Benzer yazılar

Yorum bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. KABUL